Veľký úspech pre našu krajinu. Iba 18-ročný Marek Škamla sa stal majstrom sveta a Európy v netradičnom športe jetsurfingu.

12.10.2021

BRATISLAVA - Veľký úspech pre našu krajinu. Iba 17-ročný Marek Škamla sa stal majstrom sveta a Európy v netradičnom športe jetsurfingu. Mladík v prvej sezóne medzi profíkmi dosiahol okamžite obrovské úspechy. Hrdá je na neho aj naša sexi tenistka Chantal Škamlová, ktorá bola pri jeho korunovácii v chorvátskom Záhrebe aj s priateľom hokejistom.

Túto sezónu ste dosiahli famózne úspechy, pretože ste sa stali majstrom sveta a majstrom Európy v jetsurfe. Čo to pre vás znamená?

Je to pre mňa veľký úspech. Som veľmi rád, že sami to podarilo. Tvrdo som pre to pracoval. Celú zimu som sa na to pripravoval a našťastie to vyšlo v plnej paráde.

Máte len 17 rokov a už teraz máte za sebou takéto veľké úspechy. Aké máte ďalšie ciele?

Budúci rok by som sa chcel posunúť do kategórie, v ktorej môžu byť upravené surfy. V tejto sezóne som bol v takej, v ktorej sme jazdili na frabricky vyrobených. Aj tam by som chcel získať titul majstra sveta. Ďalej by som sa chcel posúvať vyššie v sponzoroch, ktorí mi budú finančne pomáhať.

Ako ste sa dostali k jetsufingu, ktorý nie je vôbec typickým športom?

Dostal som sa k tomu cez kamaráta Sebastiana Kubínca, ktorý tiež pretekal. Písal som mu, že či by som to mohol skúsiť. Napokon som to aj vyskúšal a veľmi sa mi to zapáčilo, čiže som pri tom aj ostal. Veľmi mi s tým Sebastian pomohol, najmä teda v začiatkoch.

Ako je finančne náročné absolvovať sezónu v jetsurfingu?

Popravde je to dosť finančne náročné. Napriek tomu, z tých motošportov je to napriek tomu najmenej finančne náročné. Celá sezóna vyjde približne na 15-tisíc eur. Je to vrátane celkových nákladov, cestovanie, tréningy, sústredenia a kúpa surfu. Ten stojí v katalógovej cene 15-tisíc, avšak ja som ho dostal za zvýhodnenú sumu pre pretekára.

Vykrývajú vám náklady sponzori?

Áno, väčšinu nákladov mi našťastie pokrývajú sponzori. Takisto aj surf mi hradili oni. V tomto ohľade je to pre mňa veľká pomoc. Každopádne je to veľmi finančne náročné. Predovšetkým cestovanie. Taktiež to, zháňať sponzorov.

Aké dostávate odmeny za jednotlivé preteky a koľko ste dostali za titul majstra sveta a Európy?

Tento rok neboli žiadne prémie. Tam skôr ide o podporu od sponzorov.

Na vyvrcholení sezóny v Záhrebe vás bola pozrieť sesternica Chantal Škamlová, ktorá je profesionálna tenistka. Pomohla vám podpora od nej?

Áno, boli ma podporiť aj s jej frajerom. Myslím si, že bola so mnou celkom spokojná. Gratulovala mi k titulu majstra sveta a Európy a spoločne sme sa z toho tešili.

Podporuje vás plne v tomto netradičnom športe aj rodina?

Samozrejme, od rodiny dostávam najväčšiu podporu. Nebyť ich, tak sa tam ani nedostanem a nebol by som tam, kde som dnes. Bez toho by to určite nešlo.